ТЕМА 1. Загальна характеристика бухгалтерського обліку, його предмет і метод
1.3 Предмет та обєкти бухгалтерського обліку
 

1.3 Предмет та обєкти бухгалтерського обліку

     Предметом бухгалтерського обліку є господарські операції - події, що викликають зміни у структурі активів і зобов'язань, у власному капіталі підприємства, а також стан та використання ресурсів підприємства у процесі його діяльності. Причому предметом бухгалтерського обліку є не самі фізичні об'єкти, а інформація про них, необхідна для управління підприємством. Таким чином, предмет обліку - це факти господарської діяльності, які характеризують стан та використання ресурсів.

     Але не всі господарські явища, що здійснюються на підприємстві, можуть належати до бухгалтерського обліку. Виходячи з принципів бухгалтерського обліку, господарський факт може бути відображено в обліку лише за таких умов:

  • він має вартісну оцінку;
  • пов'язаний з ресурсами підприємства або з джерелами їх утворення та задовольняє виробничому або правовому аспекту господарювання;
  • вже фактично відбувся за часом.

     Сутність предмета бухгалтерського обліку визначається через об'єкти, що підлягають обліку, які за економічним змістом та призначенням можна розподілити на:

     - ресурси підприємства (активи);

     - джерела утворення ресурсів підприємства (капітал і зобов'язання);

     - господарські процеси.

     Згідно зі ст. 1 Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарські операції - це дія чи подія, що викликає зміну у структурі активів і зобов'язань, власному капіталі підприємства.

     Усі господарські операції відносяться до конкретних господарських процесів, а саме: до процесів постачання, виробництва і реалізації.

     Процес постачання є комплексом операцій зі забезпечення підприємства необхідними ресурсами для безупинної діяльності.

     Процес виробництва - це комплекс операцій з видобутку, переробки і перетворення сировини на готову продукцію.

     Заключною стадією кругообігу засобів є реалізація виробленої продукції й одержання за неї грошової винагороди. Отже, процес реалізації є комплексом операцій зі збуту готової продукції, доведення її до споживача і визначення фінансового результату (прибуток чи збиток).

     Господарські факти (операції) можна підрозділити на короткочасні і тривалі. Короткочасні господарські операції відбуваються й оформляються протягом одного дня чи більш короткі проміжки часу. До таких операцій належать: видача готівки з каси, відпуск матеріалів на виробництво, відвантаження продукції покупцям.

     Тривалі господарські операції відбуваються протягом більш тривалого періоду часу, наприклад, нарахування заробітної плати.

     Загальним для всіх господарських операцій є обов'язкове їх документування в момент здійснення чи після здійснення операції, а також грошова оцінка.

 
© 2005 ХНУРЭ, Довгопол Ніна Василівна
Розроблено за допомогою LERSUS